Autor:MZ
 • Staż 2017

 • Staż 2016

 • Staż 2016

 • Staż 2015

 • Staż 2014

 • Ogłoszenie

  Prezentacja

 • Relacja ze stażu

   Uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie na stażu w Niemczech.

  W 2015 roku dwie grupy uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieczysławowie w ramach programu Erasmus+  zatytułowanego "Podejmowanie działalności gospodarczej przez absolwentów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieczysławowie na obszarach wiejskich” wyjechały na 14 dniowe staże do Niemiec.  Pierwsza grupa, kształcąca się w zawodzie technik architektury krajobrazu wyjechała do ILLUT Berlin-Bonn. Grupa druga, kształcąca się w zawodzie technik rolnik, odbyła staż w ośrodku szkoleniowym DEULA w Nienburgu, w Dolnej Saksonii.

  Pierwsza grupa uczniów w dniach 30 VIII – 12 IX 2015 r.  doskonaliła swoje umiejętności zawodowe  w ILLUT Berlin-Bonn. Młodzież poznała charakterystykę i parametry nowoczesnych maszyn stosowanych podczas urządzania i konserwacji terenów zielonych. Uczniowie mieli również możliwość poznania nowych technologii, metod zagospodarowania i aranżacji terenów przeznaczonych na aktywny wypoczynek. W trakcie trwania stażu uczniowie odwiedzili miejsca związane z historią i kulturą niemiecką – Reichstag, w Berlinie: Ogrody Świata, Muzeum Pomordowanych oraz słynny zespół pałacowo-parkowy Sanssouci w Poczdamie.

  Druga grupa uczniów przebywała na stażu w Nienburgu w dniach 11 – 24 X 2015 r. Młodzi rolnicy pogłębili swoją wiedzę i praktyczne umiejętności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenach wiejskich. Szkolenie obejmowało: prowadzenie gospodarstwa rolnego specjalizującego się w chowie krów; przygotowanie i wykorzystanie biomasy; przygotowanie do pracy, obsługa i konserwacja maszyn i sprzętów używanych przy produkcji biomasy; uzyskiwanie energii z biomasy powstałej na bazie drewna energetycznego, kukurydzy i gnojowicy; przygotowanie do pracy i obsługę lekkich i ciężkich ciągników rolniczych (Massey Ferguson, John Deer, Class, Fendt) oraz maszyn do uprawy i zbiorów ziemniaków.

  W ramach praktycznego zapoznania się z rodzajami działalności gospodarczej na obszarach wiejskich w Dolnej Saksonii uczestnicy stażu zwiedzili gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli krów (450 sztuk) posiadające własną biogazownię w Steimbke, zakład ekologicznego przetwarzania i recyclingu odpadów z biogazownią w Leese, jedyną w Europie farmę uprawy żeń-szenia, gospodarstwo prowadzone wolny chów trzody chlewnej pod Nienburgiem oraz uczestniczyli w Dniu Pola w Behren, gdzie poznali praktyczne zastosowanie maszyn firmy Grimme do uprawy i zbioru ziemniaków.

  W czasie wolnym od zajęć nasi uczniowie zwiedzili centralę i główne zakłady koncernu Volkswagen  w Wolfsburgu łącznie z oglądaniem linii produkcyjnej, siedzibę, zakład i linię produkcyjną firmy Claas, produkującej wysokiej klasy ciągniki rolnicze i kombajny oraz bawili sięw słynnym wesołym miasteczku Heide Park w Soltau. Zwiedzili również Hanower oraz Hamburg.

  Pobyt w Niemczech pozwolił młodzieży doskonalić umiejętność posługiwania się w językiem niemieckim zarówno w życiu codziennym jak i zawodowym.  Po odbytym stażu uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności w języku niemieckim i polskim oraz dokument Europass Mobilność.